Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
python üzerine
#1
pyhtondan biraz bahsedermisiniz?
ben baya makale okudum,video izledim,
sonuç= pyhton kodlaması çok basit. ve öğrenmesi zevkli,

merak edilen sorular;
1-Python, pascal gibi bir programlama dili. ms-dos kipinde çalışyor. Python da konsol da çalışıyor. (benim izlenimim)
2- Python da windows da ne yapabiliriz. veya web olarak neler olabilir.
delphi ve c# gibi masaüstü programları,
asp, php gibi web programı yapılabilir mi?

biraz bahsedermisiniz?

yakında Python kulubü kurdum, öğrendiklerimi öğrencilere anlatıyorum, sizin burda paylaştıklarınızı öğrencilerime verecem inş.
sayın adminim, 2006 yılında php işine yine bu forumda başlamıştık, geçen eski yazıları görünce hey gidi günler dedim, echo nun ne anlama geldiğini bilmezdik şimdi program yazıyorum. bu forum, bunun için en ideal yeri, 5 yıla php öğrendik %80 biliyorum sayılır burdan devam edersek inş.
Python,java,php, asp, hepsini öğreniriz.

Öğrendiğim bir slogan var.
"Bir elma bende var, bir elma sende var." sen bana verirsen bende 2 tane olur. ben sana verirsem sendede 2 tane olur, " Smile
Cevapla
#2
1- python, birçok programlama dili gibi konsol olarak başlamış. şuanda birçok alana uyarlanmış. hala en yaygın ve pratik kullanımı konsol, ama bunu küçümsememek lazım. Ayrıca google yardıma bakarsanız, sonunun .py ile bittiğini, yani python kullandıklarını göreceksiniz. yani google webde kullanıyor.

python ile yapılmış webbased programlar da var, grafik arayüzlü programlar da var, örneğin, spyder, kendisi bir python editörü olup, kendisi de python ile geliştirilmiştir.

2- pythonu önce konsolda öğrenin, sonra gui programlarını öğrenin. konsolda hemen hemen yapamayacağınız birşey yok. webserver bile yapılıyor. python öğrenmek için direk Ubuntu kurmanızı öneririm. o olmuyorsa, windowsda python kurabilirsiniz. birçok python editör var, onları kullanabilirsiniz.

python öğrenmek için iki güzel adres vereyim:
http://code.he.net (interaktif eğitimi var, yeni öğrenenler için güzel, python ve diğer diller var.)
http://www.pythontutor.com (çok hoş canlandırmalı, animasyonlu code execution var. giriş seviyesinde belki tam anlaşılmayabilir.)

http://pleac.sourceforge.net/pleac_python/index.html (Çok basit güzel anlatımı var. konu konu, adım adım, basit örneklerle)


ayrıca buralara da bakın, aklıma geldikçe yazarım:
http://www.pardus-linux.org/dergi-konula...C5%9Fturun

bu arada bilgisayar-siber güvenlik alanında çalışmak isteyenlere de güzel bir haber, birçok cyber-security, pentest programı python ile yazılıyor.

python ile ilgili birçok Türkçe kaynak da var. bu konuda sıkıntı yok. ararsanız rahat bulursunuz. bulanlar buraya da linklerini yazsınlar ki herkes burada topluca istifade etsin.
Ara
Cevapla
#3
hani ne oldu sus pus oldunuz ?
Ara
Cevapla
#4
şuan konsolda 2-3 örnek yapmayı gösteriyorum...
pyhton = pascal mıdır ? (tabiri caiz se)
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


10tl.net Destek Forumu -