Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yeni tablo oluşturunca..başka tablodan kopyalama yapsın ?
bende birtane kayit_bilgileri adında tablo var....
içinde

no-ad-soyad-sinif-........ bilgiler var

ben bide ders adı diye form yaptım.. orda yeni birtane ders adı yapınca formdan yeni tablo oluşturuyo...(creta komutuyla oluşturdu)
şimdi örnek:

Matematik yazıp entere basınca bir tane matematik tablosunu oluşuyo içinde(no-yazili1-yazili2-yazili3 tablo isimleride oluşo)

soruma gelice

ben kayit tablosu ile matematik tabosunu no ile ilişkilendirme yapmak istiyorum... ama yeni yapılan (matematik) tablosunda no kısmı boş olunca ilişkilendirme yapmıyo...

ben istiyom ki... yeni bir tablo olusunca(örn:matematik) kayit tablosunda bulunan no sutunu alsın kendi tablosundaki no sutununa kopyalasın... (kullanıcı kolaylığı olsun diye phpmyadminden de bunu yapabilrim ..ama ben portal yazmaya çalıştıgım için yeni biri phpmyadmini anlamaz)

anlata bilmişimdir inşallah
Ara
senin icin kucuk bir arastirmadan sonra,

insert into ders (no) select no from kayit_bilgileri

bu sql komutu, kayit_bilgileri tablosundaki tum noları, ders tablosuna yazıyor..
denedim. calısıyor.

sen bu gidisle güzel bir ders takip programı yazacaksın...
zaten bu php ile, klasik programcılık ölüyor... delphiye mesela hemen hiç gerek kalmıyor...

iki hatırlatma,
1-projen bitince, kodlarını gönder, hem bakayım, hem güzellestirip başka yerlerde kullanırız, açık kaynak mantığı,
2-iyibirisinden hala mail almadıysan ve kullanacaksan al,

selamlar.
Ara
tabi neden olmasın... size sordgum sorunun dışında sadece tasarım kaldı.. oda bitince pisasalara..

kitmir V.1.0 Okul sistemi piyasalarda Smile)
Ara
insert into ders (no) select no from kayit_bilgileri

abi bu komutu anladımda... bunda döngü felan kurmayacaz mı?

sadece bu komutla kayit_bilgileri içindeki no tablosundan bilgileri nasıl ders deki noya aktarıyo... onu tam kavrayamadım Sad
Ara
yok bu komutun özelligi bu, tüm noları aktarıyor..

bazan bunun formatınu uymayan durumlar oluyor, ozaman döngüye gerek oluyor.
ama burda yok.
selamlar.

ha bide,
ders oluşturulduktan sonra, yeni ögrenci eklenecegini düsün.
bu durumda, ders tablosuna da noyu ayrıca eklemek gerekir.
Ara
şöyle olmuyomu....

ben kayit_bilgilerine kayit ekleyince ders tablosunda otomatik eklesin...

eğer ders tablosu olusmuk yoksa... kayit bilgilerinden kendine kopyalasın

örn. Kayit_bilgileri öğrencilerin tüm kayitlarını tutuldugu yer....

dersler ise= matematik-fen-sosyal-tütkçe gibi dersler (kullanıcı formdan yeni bir ders olustursun örn: bilgisar) eğer yeni bi ders olusturulursa hemen kayit bilgilerindeki noları kendine kopyalasın.... sonra mesela ders oluşturulmuş olsun(matematik gibi) eğer yeni bir kullanıcı eklenirse(kayit_bilgilerine) hemen derslerin hepsine o kullanıcı eklensin ( nekadar ders dökümanı varsa. matematik,fen... )

abi bi fikir verirseniz... takılıp kaldım bu mantık nasıl olcak... bu bir portal olcağı için... kullanıcı dostu olmasını istiyorum... zahmet verici bir portal olasını istemiyorum... bi akıl verirseniz
Ara
sorun şu ki, sen istiyorsun ki, dersler sonradan tanımlanabilsin,
bu durumda, hangi derslerin olabilecegi bastan belli degil.
yani,
kayit tablosuna, ders tablosuna eklemek üzere kod direk yazamasın, zira ders adı belli degil.

bunun tek bir cozumu var,
ders isimlerini de bir tabloda tutmak ve,

kayita ekleme yapılınca,
dersisimleri tablosunu tarayarak, teker teker (dongu icinde) ilgili ders tablosuna da yeni kaydı eklemek.

bunun daha pratik bir cozümünü suan bilemiyorum. belki vardır.
umarım anladın...
Ara
dediğinizi anladım...

abi ben her dersi bir tabloda oluşturuyom.... mesala : matematik için ayrı bir tablo fen için ayrı bir tablo oluşturuyom.. bu programcılık açısından nasıl bilmiyorum...

okuldaki tüm notları tutabileceğim.. yani 16 tane brans var.. fen sosyal- tükçe falan .. bunlariçin nasıl bir yol izleyeyim... her ders için ayrı bir tablomu yoksa hepsini tek bir tablodamı....

yek tabloda yaparsam... en az 10000 kayit olur (500 öğrenci en az 15 ders ) buzman da yavaş bir sorgu sistemi olur.... ayrı tablo oluşturulursa busefer de dersler okulda ki öğrencilerin notları olması lazım... buda sıkıntı... bu ders notlarının tutuldu tablo sistemini nasıl yapıyım...

veya bir sart koyup... ilk de veri tabanında ders oluşturu sonra sonra kayit eklemeyi ona taşıyın mı diyelim. ekelme gerekirse tek tek ellemi eklensin bu ciddi manada portal için sıkıntı olur nasıl yapmalıyız ???
Ara
10,000 kayıt yavaş çalışmaz merak etme mysqlde,
mysqlde 10-20 milyon kayıta kadar hız sorunu olmaz

bu açıdan, aslında dediğin doğru, hepsini tek tabloda toplaman mantıklı.
tabloya dersadi alanı eklersin, böylece, tablo create etme derdinden ve, kayit ekleyince tablolara teker teker ekleme derdinden kurtulursun.

not eklerken, yeni tabloya,
insert into (dersadi,yazili1) values ('matematik',5)
gibi eklersin.

ilk baştaki insert into .... select no from ...
gibi şeye de gerek kalmaz.
sadece not yoksa, kayıt da olmaz. mantıklı.
Ara
abi sonuçta ders adında bir tablo olustunca (bütün dersler bunda olur) yine kati_bilgilerinden ders tablosuna aktarma yapmamız lazım..sonra dan eklenen bir kayidi... yine ders tablosuna eklemem lazım olcak gibi...

veya hepsini kayit tablosundamı tutsam... ozman da baya tablo için de sutun oluşcak... buda mantık dılı gibi

abi bir dersin 6 tane notu oluyo
yaz1,yaz2,yaz2,soz1,soz2,soz3 diye

şimdi tek tabloda yapsam nasıl bir mantık olcak...
no ders yazılı1
1 matematik yaz1, yaz2.......
1 fen yaz1, yaz2......

böyle bir tablo olsa süzmede sıkıntı yaşayabiliriz... kayit tablosunda tutsam

en az 100 tane bir tablo da isim(bölüm açılcak oda mantıksız gibi)

abi bu konuyu 4 gündür düşünüyom ..artık bir sonuç olması lazım ki devam edem... bi fikir olarak ne yapmam lazım ?
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

10tl.net Destek Forumu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping