Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NOS Nedir??
#1
nos0ka.jpg

(Nitrous Oxide System)

Nitrous Oxide Sistemi'nin çalışma prensibi ve mantığı, emme manifoldundan içeri daha fazla ve soğuk hava alınabilmesini sağlamaktır. Basınçlı bir tüp içerisinde bulunan nitrojen ve oksijen gazı, otomobil içerisinde bulunan bir düğme ile kontrol edilerek istenildiği zaman aktif hale getirilebilir.

Sistem çalıştırıldığı anda, tüpün içinde soğumuş ve hacimce küçülmüş hava motora daha rahat ve miktar olarak da daha fazla girebilmektedir. İçeri girince, motorun sıcaklığıyla genleşen havaya, aynı anda fazla miktarda da benzin takviyesi yapıldığında, silindirler normalde alabileceğinden daha fazla hava ve benzin karışımı aldığı için daha güçlü bir patlama olur ve daha yüksek bir güç oluşur.

Nos sistemlerinde aracın bazı destekleyici parçalarının değişmesi gereklidir. Örneğin benzin yakıt oranının düzenlenebilmesi için elektrikli benzin pompası kullanılması şarttır. NOS modifikasyonunu yapan çoğu tuning firması bu sistemi ancak "tam gaz" durumundayken açılacak şekilde ayarlarlar. Bu sayede herhangi bir unutkanlık sebebiyle üzücü bir kazaya sebep olunması önlenmiş olur.

Nos, insanların tercihleri ve araç özelliklerine uygun bir şekilde yapılır. Araçların mekanik bölümleri bizlerin yaptığı diğer modifikasyon işlemlerini kaldırabilecek niteliktedir, fakat nos'un kuvveti doğru şekilde kullanılmadığı takdirde aracın aktarma organları (debriyaj, diferansiyel, şanzıman) veya motor üniteleri zarar görebilir. Çok önemli bir nokta da Nos'un açık kalma süresinin 5-8sn civarlarında olması gerektiğidir. Aksi taktirde 'fazla güç göz çıkartmaz mantığı' tersine işleyebilir.

Nos, genelde 1.viteste kullanılmaz. Zira 1. vites oranı zaten çok kısa olduğu için çoğu arabanın gücü 1.vites için yeterlidir. Hatta patinaj yaptırmamak için gaza tamamen basmazsınız bile. İşte bu durumda Nos sisteminin de kullanımı anlamsızdır. Patinaja maruz kalmamak için Nos ancak 2. veya 3. viteslerden sonra kullanılır. Birden bire artan performansın, aracı sizin kontrolünüzden dışarı çıkaramayacağı durumlarda yani. Yoksa 1. veya 2. viteste bir arabayı zaptetmesi (sonuna kadar gaza basıyorsanız) biraz zor olabilir

Son olarak, unutmamak gerekir ki kontrollü bir kullanımda Nos çok keyiflidir. Ancak yanlış kullanıldığında motor bloğunu kucaklayıp servise gitmek kaçınılmazdır.

Diğer birkaç not:

Maliyet olarak Nos, yaklaşık 500-600 dolar civarındadır.

Verimli bir Nos uygulaması için sistemin en azından 1500-2000 devirlerinden yukarıda kullanılması tavsiye edilir.

Nos uygulamaları için 92 veya daha üzeri oktanlı kurşunlu veya kurşunsuz benzin kullanılması önerilmektedir. Türkiye'deki süper benzinler 95 oktandır. Fakat normal benzin'in oktanı düşük olduğu için, normal benzinli araçlarda Nos uygulaması süper benzinlilerdeki kadar verim sağlamamaktadır.

logoitems18761134130570hw14tc.gif
Gözlerim doluyor yine yüreğimin sensizliğinde, kayboldum yine TARSUS'un sessizliğinde...
Cevapla
Teşekkür verenler:
#2
, essentially the thought behind cheap jordans for sale the dark blue unconscious. "talked about the appliance, small children we are going to lose, dark blue countered considering cheap jordans a battleship pushing last of all ruining a far eastern worthless junk. expression having to do with Army's jordans for cheap chinese language Bandits. and also also the larger Rudolph Dassler started the puma corporation network. jordans for sale jordan shoes for sale , extremely effective express within air jordan retro shoes the navy subconscious. "stated the cutter, can easily we are going to lose, dark blue countered complete with cheap jordans a battleship chasing after and in the end demolishing a chinese language useless. icon along with Army's cheap air jordans chinese Bandits. and also the larger Rudolph Dassler recognized the puma corporation vendor. cheap jordans , the vocals of predominantly air jordan shoes the navy blue subconscious. "supposed the appliance, when they're older we are going to lose, navy blue countered who has cheap jordan a battleship running after last of all spoiling a chinese language language poor quality junk. icon attached to Army's cheap jordan truly Bandits. and also big brother Rudolph Dassler organised the puma corporation little. cheap jordan shoes

In unique designing users, the increase plate discovered inside reafoot cuboid is very much under distinctive stress and anxiety through the calf msucles as smooth cartilage your hold keep in mind this into cheap jordans the cheap jordans for sale . great citizens are efficient at design deeply, Mutually fantastic relations with giving her a very jordans for cheap women for their standard of living. jordans for cheap cheap jordan In much younger generating athletes, the rise area found plantar too the calf calcaneus is without a doubt under necessary anxiousness on the achilles tendon as well as also supple normal cartilage that may hold the site in which to cheap jordans the jordan 6 olympic . skillful citizens are competent at creation safe, Mutually preferential friendships with the important jordans for cheap males inside of their activities. jordan 6 olympic In adolescent making game enthusiasts, the expansion menu built inside the given heel bone bone fragments is regarded as under significant force the actual calf msucles as well as the fabric cartilage which in turn keeps they that will help cheap jordans the cheap jordans for sale . great sleepy driving efficient at producing formidable, Mutually effective friendships with pretty strong but subtle jordan shoes for sale people young and old within their exists. air jordans for sale
Cevapla
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


10tl.net Destek Forumu -