Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Başkaların görüşlerine saygı duymak
"Başkalarını anlamaya çalışmak için kendime izin vermenin bana çok şey kazandıracağını öğrendim. Bunu söyleme biçimim size tuhaf gelebilir. Başkalarını anlamak için kendime izin mi vermeliyim? Evet, ben böyle düşünüyorum. Başkalarının söyledikleri karşısındaki ilk tepkimiz çoğunlukla onları anlamak yerine yargılamak oluyor. herhangi biri, bir duygusunu ya da inancını ifade ettiğinde hemen "doğru", "aptalca", ""anormal", "mantıksız", "yanlış", "hoş değil", gibi şeyler düşünüyoruz. Hiçbir zaman karşımızdaki kişinin gerçekte ne demek istediğini anlamak için kendimize izin vermiyoruz."
Carl Rogers

"Kimi zaman düşüncelerimiz kendiliğinden değişir. Ama yanıldığımız söylenince suçlamaya karşı çıkar, sertleşiriz. İnançlarımız oluşurken son derece dikkatsiz davranırız, ama biri bizi bu inançlarımızdan ayırmaya kalkıştığında şiddetli bir tutku ile karşı koyarız. Aslında bizim için inançlarımız fazla önemli değildir, önemli olan şey özgüvenimizin tehdit edilmesidir.
Doğruluğuna inandığımız düşüncelerimizi sürdürmek isteriz. Bu düşüncelere karşı çıkıldığında bunlara daha sıkı sarılırız. Sonuçta inançlarımızı sürdürmek için tartışmaya gireriz."
Ara
bjkli.akif Nickli Kullanıcıdan Alıntı:"Başkalarını anlamaya çalışmak için kendime izin vermenin bana çok şey kazandıracağını öğrendim. Bunu söyleme biçimim size tuhaf gelebilir. Başkalarını anlamak için kendime izin mi vermeliyim? Evet, ben böyle düşünüyorum. Başkalarının söyledikleri karşısındaki ilk tepkimiz çoğunlukla onları anlamak yerine yargılamak oluyor. herhangi biri, bir duygusunu ya da inancını ifade ettiğinde hemen "doğru", "aptalca", ""anormal", "mantıksız", "yanlış", "hoş değil", gibi şeyler düşünüyoruz. Hiçbir zaman karşımızdaki kişinin gerçekte ne demek istediğini anlamak için kendimize izin vermiyoruz."
Carl Rogers"

Kesinlikle katılıyorum... Bir yazı okumuştum, orada da "sevmeden anlayamazsın" diyordu. Belki de insanlara önce sevgiyle yaklaşmalıyız. Bunu bir başarsak....
Ara

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

10tl.net Destek Forumu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping