Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiyede Yazılım/Donanım/Bilişim Standartları
#1
Türkiyede özellikle yazılımın bir standardı bulunmamaktadır. Aslında dünyada da pek yok ama, RFC diya tabir edilen standartlarla bu bir derece gerceklesmektedir.
Türkiye ise gerek RFC gerekse IEEE nin belirlemis olduğu standartları takip etmekle yetinmektedir.
Bircok kurum/sirket, yazılım dünyasında en azından kabul edilmis standartlar olmadığı icin sistemlerini kurmada sıkıntı cekmektedirler.

Örnegin, nasıl bir database sistemi kuralım, ya da nasıl bir uygulama sunucu kuralım diye her kurum ayrı ayrı uzun arastırmalar yapmaktadır.
Halbuki, ilgili/yetkili kurumlar bu sistemlerle ilgili genel standartlar ve bunların özelliklerini belirlese, ozaman kurumların isi cok kolaylasacaktır. Örnegin Database (BilgiDeposu)-1 standardı olsa, 2terabyte'a kadar bilgi depolamayı, bilmemkac teraflopsa kadar islem gücünü, aynı anda 1000 kisiye kadar hizmet vermeyi hedeflese, ve bunun gibi diger özellikleri acıklansa, bu durumda firmalar/kurumlar ne alacağını direk bilirler... ihaleye de BilgiDeposu-1 standartlarında bir Database sistemi kurulacaktır diyecek, olacak bitecektir...

Aynı yöntem, yazılım icin de kullanılabilir, mesela Yazılım-1 standardı olarak, şöyle database baglantısı olacak, şöyle arayüzlere sahip olacak, şöyle yetkilendirmelere sahip olacak ..... bunun gibi özellikleri belirlenecek... bu sayede kurumlar nasıl bir program istediklerini bu standartlar üzerinden konuşacaklar..

Tabi zaman icinde bu standartların eksi ve artı yönleri cıkacak, eksi yönleri kapatılıp yeni versiyonları, BilgiDeposu-2 veya 3 cıkacak, bu forumlarda standartların eksi artı yönlerini tartışacağız...

Bunlar bizim bilişim geleceğimiz için cok önem arzetmektedir kanaatimce,
bu standartları TSE veya DPT hazırlayabilir, kimin hazırladığı önemli değil ama bence hazırlanmalı.. hatta bu forumlarda hazırlıklarını bile yapabiliriz..

Yüksek Standartlarda görüşmek üzere...
Ara
Cevapla
Teşekkür verenler:


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi


10tl.net Destek Forumu -